מהו שתל שבלול?

זהו אחד הפיתוחים הרפואיים המשמעותיים ביותר בעשורים האחרונים, וכזה ששינה את חייהם של אלפי ישראלים המוגדרים ככבדי שמיעה או כחרשים. שתל שבלול (בלועזית: שתל קוכליארי) מאפשר לעשות את מה שנראה בעבר בלתי אפשרי, ולהעביר מידע שמיעתי גם לאוזן פגועה במיוחד. מה עוד נדרש לדעת על השתל הזה ויתרונותיו?
בסרטון הבא מסביר פרופסור יונה קרוננברג, שהיה חלוץ בניתוחי שתל שבלול בישראל, על ניתוח שתל שבלול על היבטיו השונים: 

קווים לדמותו של השתל

שתל שבלול הוא התקן אלקטרוני, שמותקן באוזן האדם בניתוח ייעודי. הוא מורכב משני חלקים: פנימי וחיצוני, שפעילותם המשותפת מביאה לחיקוי הליך השמיעה הטבעי. בשתל הפנימי, המושתל במהלך הניתוח, ישנם אלקטרודות ומקלט זעיר, בעוד שבחלק החיצוני מעבד קול, משדר ומיקרופון. מבחינת התהליך עצמו, המיקרופון הוא שקולט את הרחשיםמהסביבה, בעוד שהמעבד מבצע המרה שלהם למידע דיגיטלי. משם, המידע מועבר לחלק הפנימי, ומעובד בו לאותות חשמליים. אלה מועברים באופן ישיר לסיבי השמיעה, ומשם למוח.

שתל השבלול

כאן, כבר ניתן לעמוד על ההבדל העיקרי שבין שתל השבלול לבין מכשירי השמיעה המסורתיים יותר. מכשירי השמיעה נועדו לאנשים הסובלים מליקויים הנובעים מפגיעות שונות באוזן החיצונית, ומבצעים הגברה של קולות המגיעים אליהם. אוכלוסיית היעד של שתל השבלול, מצד שני, היא הסובלים מליקויים באזור הפנימי של האוזן, שפגיעה בו נחשבת למורכבת יותר, ומקשה על כלל הליך השמיעה. זו גם הסיבה שהתקנת השתל מהווה, לא פעם, המוצא האחרון עבור מטופלים שמכשירי השמיעה מוכחים כלא יעילים כלל עבורם.

למי מתאים הניתוח?

הניתוח הראשון להשתלת שתל שבלול בישראל בוצע ב-1989. מאז, הוא מבוצע מאות פעמים בשנה, באחוזי הצלחה גבוהים. בעוד שבעבר הניתוח התאים רק לאוכלוסיות
מוגדרות, כיום יכולים לבצע אותו הסובלים מליקויי שמיעה חמורים, בין אם מולדים ובין אם נרכשים, בכל גיל. יש לציין כי ככל שהאבחון והניתוח מבוצעים בשלב מוקדם יותר, כך גדלה הסבירות להצלחתם המלאה.

חשוב לתת את הדעת על כך שהניתוח עצמו אינו פשוט, ומצריך צוות רב מערכתי של רופאים מנוסים. הוא אורך כשלוש שעות, ומבוצע בהרדמה מלאה. לאחריו, יש להתאשפז למשך מספר ימים. השלב האחרון, המתחיל כחודש לאחר הניתוח, הוא השיקום: הוא כולל הרכבה של החלקים החיצוניים שהוזכרו, וכיוונם באופן אישי, על פי מאפייני המנותח. עם הזמן, לומד המושתל להסתגל לקולות החדשים שהוא שומע, מה שמשפר את חייו במידה ניכרת.

ליצירת קשר ו/או הזמנת תור במרפאתו של פרופסור יונה קרונברג

המרפאה הפרטית של פרופ' קרוננברג נמצאת ברח' החשמונאים 12 ברמת גן
טל. 03-6724166 פקס. 03-6736362
ופועלת ביום ראשון משעה 16:00 – 20:00, ביום רביעי משעה 17:00 – 20:00
דוא"ל :  kro@smile.net.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s